Vantaan Minecraft-kaupunkimalli

hri.fi Vantaan kaupunkiympäristön toimiala

Minecraft (© Microsoft) -kaupunkimalli on kolmiulotteinen Minecraft-pelimaailma Vantaan alueelta. Mallinnus on toteutettu hyödyntäen Vantaan kaupungin maastomallia ja eri paikkatietoaineistoja sekä Maanmittauslaitoksen maastotietokantaa. Pelissä yksi kuutio vastaa yhtä maastometriä luonnossa. Dataformaatti on http://minecraft.gamepedia.com/NBT_format Lisätietoa formaatista: http://wiki.vg/NBT Tiedostot on testattu Minecraft 1.8.* PC-versiolla. Tiedostot eivät ole Minecraft Pocket Edition yhteensopivia. Mallissa Vantaan alue on jaettu seitsemään (7) suuraluejakoa noudattavaan osa-alueeseen. Jokainen suuralue on ladattavissa erikseen zip-pakattuna tiedostona.

Metatiedot

LisenssiCreative Commons Attribution 4.0
Luotu2018-01-18
Muokattu2022-09-14
Saatavuusopen

Resurssit (7)

Nimi Formaatti Koko Esikatselu
Tikkurila NBT 111000000
Koivukylä NBT 51400000
Korso NBT 70700000
Hakunila NBT 101000000
Aviapolis NBT 102000000
Myyrmäki NBT 119000000
Kivistö NBT 178000000

← Takaisin hakuun